Dalış Hakkında S.S.S.

Dalış Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Dalışa başlamak için gereklilikler nelerdir?

14 yaşını doldurmuş olmanız, yüzme bilmeniz ve sağlık açısından dalışa engel bir durumunuz bulunmadığına ilişkin bildirimi imzalamanız yeterlidir.

 • Dalış yapmak için iyi bir yüzücü olmam şart mı?

Normal seviyede yüzme bilmeniz ve suda kendinizi rahat hissedebilmeniz yeterlidir.

 • Öğrenilmesi zor bir spor mudur?

Sanılanın aksine, öğrenilmesi kolay denilebilir. Başlangıç seviyesi kursu standartlarını yerine getirmek suretiyle kısa sürede kolay ve eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 • Kurs süresi ne kadardır?

Başlangıç seviyesi dalış kursu 8 saat teorik eğitim ve 5 dalıştan oluşmaktadır. Bu eğitimlerden teorik eğitim 2 veya 3 gün öğleden sonra, dalışlar ise 3 ayrı günde tamamlanmaktadır. Kurs sürecini size uygun vakitlere planlayabilmekteyiz.

 • Dalışa başlamadan önce hangi malzemelere sahip olmam gerekiyor?

İhtiyacınız olan mayo ve havlunuzdur. Dalış merkezi, kurslar veya dalışlar için size malzeme temin edebilmektedir. Her dalıcının maske, şnorkel ve palete sahip olması önerilir.

 • Yüzerken dahi üşüyorum ve suda çok fazla kalamıyorum. Sualtında üşümeden uzun süre kalabilir miyim?

Dalış elbisesi, vücut sıcaklığını korumayı sağlayan dalış ekipmanıdır. Dalış elbisesi sayesinde suda mayolu haldeyken kalabildiğiniz süreden daha fazla kalabilirsiniz.

 • Tüplü dalış tehlikeli midir?

Kurallara uyulduğu sürece dalış birçok spor dalından daha güvenlidir.

 • Dalışa karşı ilgim var ama bana uygun olup olmadığını bilemiyorum. Kurs almadan dalış denemesi yapabilir miyim?

Tabi ki. Deneme dalışı programıyla eğitmen eşliğinde en fazla 5 metre derinliğe kadar yapabileceğiniz dalış, karar vermenize yardımcı olacaktır.

 • SCUBA ne demek?

Self Contained Underwater Breathing Apparatus ifadesinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Kaynağı kendinden sualtı nefes alma donanımı veya bağımsız aletli dalış donanımı olarak Türkçe’ye çevrilmektedir.

 • Tüpün içerisinde oksijen mi var?

Dalış tüpleri soluduğumuz hava ile doldurulmaktadır. Soluduğumuz hava %21 oksijen, %78 azot ve %1 diğer gazları içerir.

 • En fazla ne kadar derine inebiliriz?

Sportif maksatlı donanımlı dalış derinlik limiti 30 metredir. Eğitim amaçlı dalışlarda eğitmen eşliğinde 42 metreye kadar inilebilir. Başlangıç kursunu bitiren bir dalıcı, dalış lideri eşliğinde maksimum 18 metreye kadar dalış yapabilir.

 • Denizde serbest dalış denemeleri yaparken aşağı indikçe kulaklarım ağrıyor. Tüplü dalışta da ağrıyacak mı?

Basınçtan kaynaklanan bu ağrıyı giderme yollarını başlangıç seviyesi dalış kursunda basit birkaç teknik ile öğreneceksiniz.

 • Tüplü dalış pahalı mıdır?

Birçok  hobi gibi dalış için de harcama yapmanız gerekecektir. Başlangıç seviyesi dalış kurslarının ücretleri, ortalama bir cep telefonu, fotoğraf makinesi fiyatı kadardır. Kurs sonrasındaki harcama miktarınız sizin ilgi seviyenize bağlıdır.

Dalış Hakkında S.S.S.” hakkında 6 yorum

 1. benimde çok ilgim var ama çekiniyordum kursa gitmeye. sayenizde merakımı giderdim. ilk fırsatta kursa başlıyorum. açıklmala için teşekkürler

  • Ben teşekkür ederim. Dalış hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu iletişim bilgilerim vasıtasıyla bana yöneltebilirsiniz.

   • Merhaba Serkan hocam ben Besyo okuyorum Sualtı Sporları dersi alıyorum ve çocukluğumdan beri en çok istediğim şeyi öğrenebiliyorum fakat ben kendimi geliştirmek istiyorum bu konuda bana ön ayak olabilir mısınız?

 2. Ben Gaziantepte yaşıyorum emekliyim orta derecede yüzebiliyorum ancak dalmayı çok arzu ediyorum, teknolojiye yakınlığımdan olsa gerek dalgıç başlığının camdan yapılmış tamamı küresel etrafı rahatlıkla görebilen nefes almayı yeryüzündeymişcesine kolaylaştıran bir başlığa ve dalma kıyafetine, tüpüne kare şeklinde ü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.